Teknik Analiz

Üçgen Formasyonu Nedir?

Üçgen Formasyonu: 101

Üçgen Formasyonu Nedir?

Üçgen formasyonu: Her hangi bir yatırım enstrümanındaki fiyat hareketinin, belirli bir zaman diliminde yatay veya eğimli iki trend çizgisi arasında daralan bir üçgen şekli oluşturması ile oluşan teknik analiz modelidir.

BTCUSDT.P 2023 09 22 16 21 15
Üçgen Formasyonu

Görsel açıdan grafikler üzerinde en kolay tanımlanabilen formasyonlardan olan üçgen formasyonu, her ne kadar dönüş formasyonları arasında sınıflandırılıyor olsa da, trend üzerinde oluşturacakları etki tamamen üçgenin şekline bağlı olarak belirlenecektir. Genel olarak üç çeşit çeşit üçgen formasyonu kullanılır.

Bunlar;

  • Yükselen Üçgen Formasyonu
  • Alçalan Üçgen Formasyonu
  • Simetrik Üçgen Formasyonu

1. Yükselen Üçgen Formasyonu (Ascending Triangle Pattern)

Yükselen Üçgen Formasyonu: Üst trend çizgisi yatay veya eğimli olarak seyrederken, alt trend çizgisinin yukarı yönlü hareket etmesi ile oluşur. Fiyatın yükseliş eğiliminde olduğunu ve bu eğilimin devam edeceğini gösterir. Teknik analizde sıklıkla kullanılan ve oldukça güvenilir olduğu düşünülen bir formasyon olsa da aslında J. Morphy’e göre yükselen üçgenler çoğu zaman yanlış sinyal verir. Özellikle, fiyatlar üçgenin üst çizgisine yaklaştıgında yanlış sinyallerin sayısı artar.

Yükselen Üçgen Formasyonu
Yükselen Üçgen Formasyonu

Yükselen üçgen formasyonunun kırıldığında, fiyatın yukarı yönde hareket edeceği düşünülür. Formasyonun tam olarak gerçekleştiğinden emin olmak için,  direnç çizgisi aşıldıktan sonra hareketin devam ettiğini bir süre gözlemlemek gerekir.

2. Alçalan Üçgen Formasyonu (Descending Triangle Pattern)

Alçalan üçgen formasyonu: Alt trend çizgisi yatay veya eğimli olarak seyrederken, üst trend çizgisinin aşağı yönlü hareket etmesi ile oluşur. Alçalan üçgen formasyonu, fiyatın düşüş eğiliminde olduğunu ve bu eğilimin devam edeceğini gösterir.

Alcalan Ucgen Formasyonu
Alçalan Üçgen Formasyonu

Alçalan üçgen formasyonunda durum yükselen formasyonların tam tersidir. Burada da desen tamamlanırsa çoğunlukla yatırımcıya bir düşüş olacağının sinyali verilir. Uzun süredir yükselen bir trendin sonrasında ortaya çıkarsa tersine dönüş olacağı belirtilir. Aşağı yönlü kırılma anlarında yatırımcılar açığa satış yapabilir. Bununla beraber sadece iki tane yüksek ve düşük noktalar olması güvenilir değildir. Alçalan üçgen formasyonunun daha güvenilir bir şekilde kullanılması için ikiden fazla nokta belirlenmesi gerekir.

3. Simetrik Üçgen Formasyonu (Symmetrical Triangle Pattern)

Simetrik üçgen formasyonu: Hem üst hem de alt trend çizgisinin eğimli olarak hareket etmesi ile oluşur. Simetrik üçgen formasyonu, fiyatın istikrarsız olduğunu ve hem yükseliş hem de düşüş eğilimine doğru hareket edebileceğini gösterir.

Simetrik Ucgen Formasyonu
Simetrik Üçgen Formasyonu

Simetrik üçgen formasyonu, diğer iki üçgen formasyonundan farklı bir özellik taşır. Simetrik üçge modeli hem yükseliş hem de düşüş sinyali vermesi açısından eşsiz bir göstergedir. Bu formasyonda fiyat, üçgenin dış taraflarına doğru çıktığında trendin hangi yönde hareket edebileceğini gösterir. Yani, üçgen şeklinin üstü yükselişi işaret ederken altı düşüş yaşanma olasılığının daha kuvvetli olduğu sinyalini üretir.


Üçgen Formasyonu neden önemlidir?

Üçgen formasyonu hemen her piyasadaki teknik analist ve yatırımcılar tarafından çokça kullanılır. Çünkü, mevcut trendin hareket alanının daraldığını bize söyler. Daralmanın son safhasında, fiyatın yönü devam ya da dönüş şeklinde bir aksiyon alacaktır. Bu noktada piyasayı doğru analiz etmek, alacağınız pozisyonlardan yüksek getiri elde etmenizi sağlayabilir. Bununla birlikte, eğer risk almak istemiyorsanız üçgen daraldığında pozisyonlarınızı kapatabilir ya da küçültebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu